Může kundaliní jóga pomoct s bolestmi páteře?

08.12.2022

Dovolila jsem si pro vás přeložit článek, který mě zaujal, protože je to názor neurochiruržky na kundaliní jógu, tedy člověka nepocházející z komunity kundaliní jógy, ale někoho, kdo se celý život zabývá zdravím páteře svých pacientů. 

Proč je kundalíní jóga dobrá pro páteř? Názor neurochiruržky.

Po dokončení jógové sestavy intuitivně tušíte, že cvičení udělalo dobře vaší páteři. Prožitek dlouhé hluboké relaxace máloco překoná. A není to jen o ležení na zemi. Je to jiný druh relaxace, který přichází až po šedesáti minutách promyšleného sledu pozic.

Tento pocit je důvodem, proč nás zvláště zaujal pohled neurochiruržky Sheri Dewan, která se ve své chicagské praxi setkáva s mnoha páteřemi jak v ordinaci, tak na chirurgickém stole. Doktorka Dewan by samozřejmě radši páteř druhém kontextu neviděla. Věří, že jóga - konkrétně jóga ve stylu kundaliní jógy - může být jedním z nejúčinnějších profylaktických nástrojů pro posílení páteře a udržení bolesti zad a krku na uzdě.

Rozhovor s dr. Dewan

Pokud jde o léčbu páteře, jaké nástroje mimo operaci páteře používáte?

Za posledních šest let jsem zaznamenala nárůst pacientů, kteří chtěli konzervativnější léčbu páteře. Chodí za mnou hodně mladých žen, které jsou velmi fyzicky aktivní a nemají zájem o agresivní operace páteře. Místo pouhého doporučení operace s nimi tedy projdu konzervativnější možnosti.

Obvykle začínám tím, že jim doporučím fyzioterapii v závislosti na patologii páteře pacienta. Léčba může mít formu lehké trakce, což je druh protažení páteře, nebo elektrické stimulace zvané TENS (transkutánní elektrická nervová stimulace). Někdy se používá postup zvaný suché jehlování, což je v podstatě umístění malých jehel ve stylu akupunktury do kloubů páteře - facetových kloubů - aby přerušily všechny vrstvy jizvové tkáně, které se mohou tvořit.

Pokud mám pacienty, kteří mají zájem cvičit jógu, odkážu je na místa v okolí, o kterých vím, že odvádějí dobrou a bezpečnou práci.


Co je kundaliní jóga a proč byste ji doporučila?

Kundalini jóga, neboli spinální jóga, existuje již tisíce let. Jogín Harbhajan Singh Khalsa se ji naučil v Indii a koncem 60. let minulého století ji přinesl do Kalifornie. "Kundalini" je sanskrtské slovo pro "svinutý". Cvičení hodně zaměřuje na tělesnou mechaniku, flexibilitu, sílu jádrových svalů, svalové napětí, uvolnění a srovnání páteře. Obvykle trvá celkem šedesát až devadesát minut, začíná pěti- až desetiminutovou rozcvičkou, po které následuje až čtyřicet pěti minut cvičení, na které navazuje dlouhá hluboká relaxace.

Posledním důležitým bodem je meditační aspekt. Když se pacienti potýkají s chronickou bolestí, ať už se jedná o bolest krční páteře, bolesti hrudníku nebo dolní části zad, jedná se z velké části o bolest i psychickou. Na józe ve stylu kundalini se mi líbí to, že se nezaměřuje pouze na klouby páteře, šlachy a svaly, aby pomohla uvolnit a zpevnit celé tělo, ale nakonec se soustředíte i na svou mysl, která je obrovskou součástí se svou myslí psychické bolesti, která se projevuje jako fyzická.

Někteří lidé jsou ze začátku velmi nepružní a některým mým pacientům je sedmdesát nebo osmdesát let, takže musíme postupovat opatrně. Obvykle doporučuji pacientům začít v jógovém studiu, které jim vyhovuje, a pak se pomalu dopracovat k místům, která dělají pokročilejší spinální jógu. Ale jakmile se ukáže, že pacienti mají flexibilitu dělat spinální jógu, mohou ji dokonce dělat doma. Doporučuji dělat ji ráno hned po probuzení nebo dokonce večer, než jdou spát - jednou denně nebo dvakrát denně, v závislosti na úrovni jejich aktivity a času.

Jak kundaliní jóga ovlivňuje páteř fyziologicky?

Kundalini jóga se zaměřuje na protažení všech částí páteře. Máme sedm obratlů v krční páteři, pak dvanáct v hrudní páteři a pět v bederní páteři a pět tvoří kostrč. V typickém cvičení kundaliní začínáte na samém základu páteře u křížové kosti a pracujete na protahování všech úrovní a cvičíte až ke krku nebo krční páteři. Důležitou složkou cvičení je otáčení kloubů. Říkám pacientům, že klouby v páteři jsou stejné jako klouby v loktech, ramenou, kolenou: Můžete mít zánět páteřních kloubů a mohou dostat artritidu. Lidé takto koncepčně neuvažují o páteři, takže je důležité zdůraznit tento aspekt.

Máme dvě sady kloubů páteře probíhající vertikálně. Celá myšlenka této jógové praxe je začít na základně, postupovat nahoru a pomalu uvolňovat a otevírat kloubní prostory prostřednictvím procesu rotace, uvolňování a protahování. To funguje tak, že při cvičení směrem nahoru po páteři protahujete nejen šlachy, ale i svaly. Poslední část cvičení kundaliní posiluje střední část těla. Svaly břišního břicha mají tendenci se uvolňovat a když k tomu dojde, spodní část páteře zůstane slabá, což může vést k chronické bolesti dolní části zad.

Komu byste kundaliní jógu doporučila?

Doporučuji to téměř každému jako profylaktické opatření pro zdraví páteře. Doporučuji ji i ženám po porodu. Po těhotenství břišní svaly velmi ochabnou. Mám spoustu pacientek, které přicházejí do mé ordinace, když jsou těhotné, a nakonec skončí s problémy s bederní páteří a problémy sedacího nervu. Během samotného těhotenství doporučuji cvičit těhotenskou jógu, protože je šetrnější. Kundalini jóga může být ve své fyzičnosti trochu drsnější.

A co ti, kteří do Vaší ordinace přicházejí již s chronickou bolestí?

Setkávám se s mnoha pacienty, kteří žijí v chronické bolesti. Pokud jsou bolesti zad nesnesitelné nebo silné, musíme se spoléhat na léčbu pomocí léků a někdy dokonce na steroidní injekce do páteře. Jakmile je pacient venku z akutní bolesti a je toho schopen, je dobré se pustit do fyzické terapie nebo jógy a posunout se vpřed. Pak je tu další kategorie pacientů, u kterých nakonec musíme provést operaci.

Jak často je potřeba cvičit kundaliní jógu, aby člověk mohl sklízet výsledky?

Denně. Říkám pacientům, aby cvičili i doma. První věc po ránu je klíčová: vstaňte a protáhněte si celou páteř. Začněte od základny páteře a postupujte až nahoru. Existuje tolik studií, které ukazují, že pokud uvolníte svalstvo v horní a dolní části zad, může to skutečně pomoci s psychickou složkou chronické bolesti.

Když začínáte, doporučuji najít si kvalitní vedené lekce kundaliní jógy. Obvykle je to sled pohybů - byla jsem v několika různých centrech, kde se vždy cvičilo s malými odchylkami, ale obvykle je to soubor dvaceti šesti až třiceti pozic, které začínají od základny páteře a postupně se propracovávají nahoru.

Jakmile se s kundaliní jógou seznámíte, v podstatě potřebujete už jen podložku na jógu a můžete začít cvičit i doma - po uvolnění svalů pomocí vlhkého tepla, a po cvičení jógy si lehnout a chvíli relaxovat. Ke konci cvičení, pokud Vám to bude dělat dobře, můžete ledovat.

Setkáváte se s mnoha lidmi, kteří mají bolesti zad či dokonce poranění zad z pouhého přílišného sezení?

Sektávám se se spoustou pacientů s bolestmi, kteří pracují v kanceláři, takže v podstatě sedí u stolu dobrých osm hodin denně. Vstanou možná na přestávku na oběd a pak si zase sednou. Těm pacientům, kteří mají velké bolesti v kříži, doporučuji dělat si během dne časté přestávky - uričtě vstávat, chodit po kanceláři a zvyšovat to až na 45 minutové úseky.

Často máme tendenci se hrbit, hlavní nápor při tom nese dolní část naší páteře. Další věc, kterou často vidím, je bolest zátylku, zejména při práci na počítači. Svým pacientům doporučuji ergonomické stoly a židle, takže často píšu recepty na ergonomické stoly a židle, abych jim pomohla v každodenním životě.

Existují nějaké jógové cviky, které pomáhají a lze je dělat u stolu?

Na zátylek doporučuji velmi jednoduchou sérii cviků. Otočte hlavu ze strany na stranu pětkrát nebo desetkrát, pokaždé se vraťte do středové polohy, nebo ohněte a protáhněte krk dozadu a dopředu. Pak použijte trapézové svaly - ty, které používáte k pokrčení ramen a pro pohyb krku - a prohněte se. Stačí je zvedat a klesat. I tato malá sada pohybů, kterou uděláte několikrát denně u psacího stolu, může pomoci uvolnit horní část zátylku.

Na spodní část páteře doporučuji cvik, při kterém párkrát denně vtáhnete žaludek směrem k bederní oblasti. Jakobyste přitahovali svaly kolem žaludku směrem k páteři, což pomůže posílit spodní břišní svaly. Jsou to velmi jednoduchá cvičení, ale opravdu přinášejí zlepšení. Důležité je samozřejmě držení těla, stejně jako to neutrálnější držení zátylku.

Jaké je správné držení těla, jak se do něj dostaneme a jak ho udržet?

K tomu se člověk propracuje časem a praxí. Anatomie páteře je u každého jiná. Každý má dokonalou polohu pro svůj zátylek, a ta závisí na biomechanice páteře každého a jeho fexibilitě.

Je ale důležité mít oči na neutrálnější úrovni, místo naklánění hlavy dopředu nebo zaklánění. Hlava by měla být v neutrální pozici a ramena by obvykle měla být směrem dozadu a břišní svaly by měly být stažené. V podstatě: pokud jste se pokusili stáhnout břicho směrem k páteři, setkali jste se pravděpodobně s nejlepší pozicí pro Vaše záda.

Předepisuji také ergonomické židle a stoly, žádnou konkrétní značku - cokoliv pacientovi pojišťovna zaplatí. Ale obvykle i stoly na kterých jsou klávesnice, které můžete zvýšit, Vám mohou hodně pomoci s držením těla.

Zdroj: https://goop.com/wellness/health/a-neurosurgeon-on-why-kundalini-yoga-is-good-for-your-spine/


© 2021 Linda Blättler. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!